По повод 23 ноември, честван като Ден на Фибоначи, учениците от Клуб „Приложно програмиране“ – VIIIв клас – Профил „Софтуерни и хардуерни науки“ в СУ „Христо Проданов“ – Карлово с ръководител г-жа Н. Данова организираха събитие посветено на знаменития учен. Те се запознаха с живота на Фибоначи и приноса му за развитието на математиката, генерираха програмно на езика С++ числата от редицата на Фибоначи и достигнаха сами до извода, че стойността на Златното сечение – φ е приблизително равна на 1,618. Затвърдиха тезата си като създадоха таблици в MS Excel с нужните математически формули и диаграми, които да онагледят редицата с числата на Фибоначи и Златното сечечие (пропорция).
Денят на Фибоначи отбелязаха и учениците от XIв и Xв клас – Профил „Софтуерни и хардуерни науки“ с ръководители г-жа Р. Арсенова, г-жа В. Вълкова, г-жа М. Цонева и г-жа М. Николова. Те генерираха код на С# и С++, който извежда числата от редицата на Фибоначи.
В часовете по ИТ учениците създадоха плакати за Леонардо Фибоначи. В инициативата се включиха и учениците от XII а клас, като изработиха плакати с графичен редактор.
Учениците се запознаха с десетки примери за математическата закономерност, която може да бъде открита в природата, човешкото тяло, вселената, финансите и изкуството. Участниците в клуба научиха, че „Златното сечение“ е термин, въведен от Леонардо да Винчи, и се счита за божествена пропорция, която се среща в древногръцката архитектура, египетската култура и е в основата на философските въжделения на Питагор. Интересен факт е, че Спиралата на човешкото ДНК също следва числата на Фибоначи. Всички достигнахме до извода, че навсякъде около нас съществуват математически закономерности, които създават у нас усещането за свързаност, баланс и цялост. За нас науката е красива и вдъхновяваща!