В СУ „Христо Проданов“ се проведоха инициативи, посветени на безопасността на движението по пътищата и изграждането на отговорно поведение сред учениците.
Учениците от X а, X б, X в и XI б клас подготвиха и представиха презентация на тема „Основни причини за ПТП при младите хора“. В своите разработки те разгледаха най-честите фактори, водещи до пътнотранспортни произшествия сред младите водачи и пешеходци – разсейване при управление на превозно средство, превишена скорост, употреба на алкохол и наркотични вещества, както и неспазване на правилата за движение. Чрез представените примери и статистически данни учениците насочиха вниманието към необходимостта от отговорно поведение на пътя и опазването на човешкия живот.
Учениците от 7. а и 7. б клас се включиха в ролева игра „Регулировчик“, чрез която по интересен и практически начин затвърдиха знанията си за правилата за движение. Те се запознаха с основните сигнали на регулировчика и упражниха действията на пешеходци и участници в движението в различни пътни ситуации. Играта предизвика голям интерес и помогна на учениците да осъзнаят значението на правилното поведение на пътя.
Проведените дейности са част от усилията на училището за формиране на транспортна култура, повишаване на информираността и изграждане на отговорни и безопасни участници в движението по пътищата.
